Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bayram namazı saat kaçte  ?

Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bayram namazı saat kaçte ?

İslam alemi bu pazar günü Kurban Bayramı'nın ilk gününü kutlayacak. Kurban Bayramı öncesi müminler birtakım sorulara cevap arıyor. Bunlardan en mühimi

Türkiye nükleer silah ‘lar üretecek mi?
Rusya: ABD Türkiye’ye ve Moskovaya haber verilmedi
Güvenli bölge görüşmeleri tamamlandı. işte MSB açıklaması

İslam alemi bu pazar günü Kurban Bayramı’nın ilk gününü kutlayacak. Kurban Bayramı öncesi müminler birtakım sorulara cevap arıyor. Bunlardan en mühimi ise Kurban Bayramı namazının saat kaçta ?

Kurban Bayramı tatili ne zaman? kaç gün sürecek ?

Hicri takvim ve miladi takvim arasındaki 11 – 12 günlük fark nedeniyle Bayramı da her yıl bir önceki yıl kutlandığı tarihten 11 – 12 gün önce kutlanıyor. Bu nedenle de her yıl Bayramı tarihi değişmektedir. Ayrıca bazı Arap ülkeleri ve Diyanet’in Ay’ın durumlarındaki tespit yöntemindeki farklılık nedeniyle bayram bazı yıllar Türkiye’de ve Arap ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanabiliyor.

11 Ağustos Pazar günü olarak tespit edildi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl Kurban Bayramı başlangıç tarihi 11 Ağustos Pazar günü olarak tespit edildi. Öte yandan Bayramı Arife (Arefe) günü ise 10 Ağustos Cumartesi olarak tespit edildi. Buna göre 4 gün süren Bayramı 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek. Yani 11, 12, 13 ve 14 Ağustos günleri 2019 yılında Bayramı olarak kutlanacak.

Yavuz Doğu Akdeniz’de sondaja başladı

KURBAN BAYRAMI SAAT KAÇTA?

Kurban Bayramı namazı İstanbul’da 06.47’de, Ankara’da 06.33’te, İzmir’de 06.58’de kılınacak. Diğer illerimizde  Bayramı namazının saat kaçta kılınacağını öğrenmek için tıklayınız.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

1- Önce “Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet ederek, namaza durulur. Sonra “Sübhaneke” okunur.

2- Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.

3- İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir. Kısaca: İki salla, bir bağla, Üç salla, bir eğil diye ezberlenir.

kaynak : haber7

COMMENTS

WORDPRESS: 0