Rusya’dan füze kazası sonrası itiraf: Radyasyon seviyesi 16 kat arttı

Rusya’dan füze kazası sonrası itiraf: Radyasyon seviyesi 16 kat arttı

geçen haftaki füze testinde meydana gelen patlamadan sonra radyasyon seviyesinin ulaştığı seviyeyi duyurdu.  Rusya Savunma Bakanlığı, daha önce radyas

Marmara Adası’ndaki yangın ile ilgili 1 kişi gözaltında
Rusya Genelkurmay yetkilisi : Türkiye ile birlikte vurduk.
Türkiye için bir uyarı, teröre desteklemekle suçlanmış

geçen haftaki füze testinde meydana gelen patlamadan sonra radyasyon seviyesinin ulaştığı seviyeyi duyurdu.  Rusya Savunma Bakanlığı, daha önce radyasyonda bir değişiklik olmadığını ilan etmişti.

radyasyon seviyesinin 16 kat arttı

Resmi meteoroloji ajansı Rosgidromet, ülkenin kuzeybatısındaki Severodvinsk kentinde patlamanın meydana geldiği 8 Ağustos tarihinde radyasyon seviyesinin 16 kat arttığını duyurdu.bÇevre örgütü Greenpeace, daha önce radyasyon seviyesinin 20 kata çıktığını ilan etmişti.

uzmanlar BBC’ye konuştular

BBC’ye konuşan uzmanlar, deniz üzerindeki platformdaki patlamada test edilen füzenin 9M730 Burevestnik olduğunu söylüyor. Rusya lideri Vladimir Putin, söz konusu füzeyi Mart 2018’deki parlamento konuşmasında tanıtmıştı.

patlamada 5 rus mühendis öldü

Beş Rus nükleer mühendisin öldüğü roket motoru patlamasının meydana geldiği nokta, Arkhangelsk bölgesindeki Nyonoksa köyünün hemen yanında.

Patlamaya sebep olan motorun Rus ordusu tarafından geliştirilen hipersonik gemisavar ‘Zirkon’ füzesine ait olduğu belirtiliyor.

Marmara Adası’ndaki yangın ile ilgili 1 kişi gözaltında

Savunma bakanlığı radyasyon hakkında ilk açıklaması

Çevre örgütü Greenpeace, daha önce radyasyonun seviyesinin 20 kata çıktığını ilan etmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, patlamadan hemen sonra atmosfere hiçbir zararlı kimyasalın salınmadığını ve radyasyonun seviyelerinin değişmediğini açıklamıştı.

14 Rus askeri öldü

Rusya ve Norveç arasındaki Barents Denizi’nde seyreden bir nükleer denizaltında geçen ay yangın çıkmış ve 14 Rus askeri ölmüştü. Nyonoksa’daki askeri üs 1954 yılında açıldı. Bu üste Rusya balistik füzeler ve donanmasına ait füzeleri test ediyor.

kaynak : haber3

.

COMMENTS

WORDPRESS: 0