Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir görevi bıraktı

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir görevi bıraktı

Sudan'da ordunun devlet televizyonunu kuşatması ve tutuklamalar sonrası 30 yıllık devlet başkanı Ömer el Beşir'in görevi bıraktığı duyuruldu. Sudan'd

Ankara’daki kritik ” güvenli bölge ” toplantısı sona erdi.
CHP’den İstanbul Açıklaması: İmamoğlu Kazandı
Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin AKP’den istifa etti

Sudan’da ordunun devlet televizyonunu kuşatması ve tutuklamalar sonrası 30 yıllık devlet başkanı Ömer el Beşir’in görevi bıraktığı duyuruldu.

Sudan’da ordu devlet televizyonu binasını kuşattı ve bazı askerler içeriye girdi. Sudan devlet televizyonu, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirdi. Halk konuyla ilgili açıklama beklerken Sudan devlet televizyonu milli marş ve kahramanlık marşları çalıyor. Medya kaynakları da ordunun geçici bir hükümet kurmak için hazırlandığını duyurdu.

ASKERLER ULUSAL KONGRE PARTİSİ LİDERLERİNİ GÖZALTINA ALMAYA BAŞLADI

Sudan’da hükümete karşı haftalardır süren gösterilerin ardından Sudan ordusu bu sabah devlet televizyonunu kuşattı ve bazı askerler televizyon binasına girdi. Ordu, eski Savunma Bakanı Abdelrahim Muhammed Hüseyin, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi Başkanı Ahmed Harun, Başkan Yardımcısı Awad el-Caz ve diğer üst düzey hükümet görevlilerini tutukladı.


daha okun ….ABD askerlerini Libya’dan çekiyor !

EL-BEŞİR GÖREVİ BIRAKTI!

Arap basını Sudan Devlet Başkanı El-Beşir’in görevi bıraktığını açıkladı.

GENELKURMAY BAŞKANI GEÇİCİ ASKERİ HÜKÜMETİN BAŞKANI OLDU

İHA’nın haberine göre; Sudan ordusu, Devlet Başkanı Ömer el Beşir’i darbe ile düşürerek ülkede yönetime el koydu. Genelkurmay Başkanı Korgeneral Kemal Abdul-Marul geçici askeri hükümetin başkanı oldu.

İSTİFA TALEBİYLE GÖSTERİ DÜZENLENİYORDU

Hartum’da ulusal ordu merkez yerleşkesi çevresinde toplanan göstericiler, 5 gündür Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in istifası talebiyle gösteri düzenliyor.

Sudan hükümeti, başkent Hartum’da ulusal ordu karargahı çevresinde süren rejim karşıtı gösterilerde dün 6’sı asker, 11 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Muhalif Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi’nin sosyal medya hesabından dün yapılan açıklamada ise gösterilerde, cumartesi gününden bu yana 5’i asker 21 kişinin hayatını kaybettiği, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sonucu 153 kişinin de yaralandığı ifade edilmişti.

Sudan, 19 Aralık 2018’den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Ömer el-Beşir’in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyor .

COMMENTS

WORDPRESS: 0