Trablus’un güneyindeki rakip Libya milisleri ateşkesi kabul ettiler

Trablus’un güneyindeki rakip Libya milisleri ateşkesi kabul ettiler

Yetkililer, rakip Libyalı milislerin başkent Trablus'un güneyinde yaklaşık bir hafta süren ölümcül çatışmaları durdurmayı amaçlayan yeni bir ateşkes k

21 Gün Kalkıyor
Hayattaki En Önemli 10 Şey
Diriliş Ertuğrul

Yetkililer, rakip Libyalı milislerin başkent Trablus’un güneyinde yaklaşık bir hafta süren ölümcül çatışmaları durdurmayı amaçlayan yeni bir ateşkes kararı aldığını belirtti.

Yetkililer, Başkent’te Trablus ve Tarhuna yetkilileri tarafından imzalanan ateşkes uyarınca, Tripoli Koruma Gücü ve Yedinci Tugay savaşçılarının AFP’ye göre Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kendi şehirlerine çekileceklerini söyledi.

Anlaşmada ayrıca bir mahkum takas ve çatışmalarda öldürülen savaşçıların vücut değişimi öngörülüyor.

Arabuluculuktan sonra başkentin 170 güneydoğusundaki (105 mil) Bani Walid kasabasından yetkililer tarafından kabul edildi.

Misyon, Twitter’daki Libya başkanı Ghassan Salame’nin Bani Walid’deki kabile liderlerini çabaları için teşekkür etmeleri ve “anlaşmanın başarısı ve samimi uygulaması” için umut ettiğini söyledi.

Silahlı gruplar arasındaki kavga, geçen ay şehirdeki ölümcül savaşları durdurarak yapılan ateşkes anlaşmasına rağmen geçtiğimiz Çarşamba günü patladı.

Sağlık bakanlığına göre çıkan çatışmalarda 16 kişi öldü, 65 kişi yaralandı.

Trablus en geç 117 kişiyi öldüren ve Ağustos ayının sonuyla Eylül ayının sonlarında 400’den fazla kişinin yaralanmasına yol açan milis çatışmalarından etkilendi.

Libya, 2011’de uzun zamandır lider olan Muammer Kaddafi’nin devirilmesi ve öldürülmesinden bu yana rakip idareler ve sayısız milisler arasında yer aldı.

Trablus’taki ana silahlı gruplar, uluslararası destekli Ulusal Anlaşma Hükümeti’ne (GNA) sadık olduklarını, ancak yetkililerin savaşçılar üzerinde gerçek kontrol altına almak için mücadele ettiğini söylüyor.

GNA geçen yılki kan dökülmesinin ardından, milislerin başkentteki gücünü azaltmak amacıyla güvenlik reformları yaptığını açıkladı.

Libya’nın doğusundaki rakip bir idare, Khalifa Haftar ve kendi tarzındaki Libya Ulusal Ordusu tarafından destekleniyor.

BM, Libya’yı istikrara kavuşturmak için seçimleri zorluyor, ancak kronik şiddet oylama planlarını erteledi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0