ABD’li senatör Türkiye’ye Patriot füzesi verabiliriz

ABD’li senatör Türkiye’ye Patriot füzesi verabiliriz

  ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD ve Türkiye arasındaki S-400 sorununun Türkiye'ye Patriot füzesi verilmesiyle çözülebileceğini

İsrail’den Gazze’ye iki hava saldırısı.
Çavuşoğlu’ndan Suriye’de güvenli bölge açıklaması
Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir görevi bıraktı

 

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD ve Türkiye arasındaki S-400 sorununun Türkiye’ye Patriot füzesi verilmesiyle çözülebileceğini söyledi .

Türkiye’nin Rusya’dan S400 hava savunma sistemini satın alması sonrası ABD ile Türkiye arasında gerilim yaşanmışt .  ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığı ile tanınan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Ankara-Washington hattında Rus yapımı S-400 füzeleri nedeniyle yaşanan krizde bir ‘çıkış yolu’ önerdi.

Graham, Türkiye’nin S-400’leri aktive etmemesi ve Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemleri alması karşılığında Washington’da yaptırımlardan kaçınılabileceğini söyledi.

Graham ne dedi ?

ne s-400 ne f-35

Senatör Graham, “Başkan Trump ile G-20 zirvesinde görüşen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’ın
S-400’lerin alınması halinde ABD tarafından herhangi bir yaptırım uygulanmayacağını söylediği yönünde bir açıklama yapmıştı, eğer Türkiye S-400’leri alırsa böyle mi olacak” sorusuna, “Ben şu an Türkiye’deyim ve Türk medyasında, Trump’ın Erdoğan’la görüşmesi sırasında ‘S-400’leri aktive ederseniz yaptırımlar ile ilgili bir yol buluruz’ dediğini iddia ettiği haberleri yer aldı. Böyle bir konuşmanın geçtiğinden şüphe ederim. Bu imkansız, bizim yasalarımıza göre, eğer Türkiye Rusya’dan aldığı S-400 füze sistemlerini aktive ederse, yasa kapsamında yaptırım uygulanması gerekecektir. Ayrıca biz birkaç gün önce, Rus S-400 füze sistemlerini aktive etmeleri halinde Türkiye’ye F-35 satışını yasaklayan bir yasayı kabul ettik. Türkiye’nin aynı anda hem F-35 teknolojisini hem de Rus füze sistemi almalarına izin vermemiz mümkün değil. Bu bizim anlaşmamıza zarar verir” şeklinde cevap verdi.

‘Türkiye S-400 alırsa, F-35 alamaz

Erdoğan: Türkiye S-400’ü almıştır, bu işi bitirdik

ERDOĞAN: PATRIOT ALIRIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü Japonya’daki G-20 zirvesinde Trump’la yaptığı görüşmenin ardından, “Yaptırım olmayacağını sayın Trump’tan duymuş olduk” demişti. Erdoğan’ın bugün yayınlanan açıklamalarında ise ABD’nin hâlâ masada tuttuğu Patriot teklifi için “Teknolojik olarak bir S-400 üç Patriot’a bedel. Buna rağmen biz şartları görelim. Eğer şartlar S-400 ile eşit bile olsa biz Patriot alırız” sözlerini kullanması dikkat çekmişti.

kaynak : aawasat

COMMENTS

WORDPRESS: 0