Sonunda PKK/YPG Türkiye sınırından çekiliyor

Sonunda PKK/YPG Türkiye sınırından çekiliyor

Reuters haber ajansı, ve Fransız haber ajansı AFP Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın Türkiye sınırından çekilmeye başladığını duyurdu. güvenli bölg

S-400 ve F-35 hakkında son gelişmeler
Suudi Arabistan ‘a saldırılar nedeniyle Trump İranın hakkında Talimatı verdi
Çin’den ABD’ye İran resti: “İşbirliğimiz devam edecek”

Reuters haber ajansı, ve Fransız haber ajansı AFP Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’nın Türkiye sınırından çekilmeye başladığını duyurdu.

güvenli bölge için türk – ABD işbirliği

Geçen hafta PKK/YPG Türkiye sınırından çekilmek için MSB bakanı  Hulusi Akar‘ın ABD’li  Mark Esper ile telefonla aradıktan sonrası MSB açıklamasında “Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının başlatılması konusunda mutabık kalındığı” açıkladı.

daha : S-400 ‘lerin ikinci batarya malzemelerini Ankara’da

PKK/YPG ürkiye sınırından çekiliyor

Bugün fransız haber ajansı  geçtiği habere göre, terör örgütü PKK/YPG, “güvenli bölge” anlaşmasını uygulamak için militanlarını Türkiye sınırından çekmeye başladıklarını duyurdu.

Reuters ise PKK/YPG hakkında ne aktardı ?

Reuters, YPG’nin Tel Abyad ‘dan çekildiğini, kendilerine konuşan Kürt kaynakların “diyalog yoluyla bir çözüm bulmaktan yana olduklarını aktardı.

YPG’li birlikler sinirlerden çekilmiş noktalar yerel güçlere teslim edilmiştir

Terör örgütünün sorumlularından biri olan  Zedan El Asi,  yaptığı açıklamada :
Sınır güvenliğine ilişkin Türkiye ve ABD ile yapılan üçlü anlaşmanın ilk aşaması çerçevesinde 24 Ağustos itibariyle pratik adımlar atmaya başladık. İlk olarak Serekaniye (Rasulayn)’deki sınır bentleri kaldırılmış, YPG’li birlikler ve ağır silahları yeni noktalarına çekilmiş ve sınır üzerindeki noktalar yerel güçlere teslim edilmiştir” açıkladı.

anlaşma yerine getirdi

Türkiye ile ABD arasında ki  görüşmeler sonrası, Suriye’nin kuzeyinden güvenli bölge kurulması kararlaştırılmıştı. Anlaşma sonrası Şanlıurfa’da Ortak Harekat Merkezi kurulmuş, ilk helikopter uçuşları gerçekleştirilmiş hatta Türk İHA’ları sınırı geçerek bölgede istihbarat toplamaya başlamıştı.

kaynak : haber7

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0