Suudi Arabistan’da 2 petrol tesisine saldırı

Suudi Arabistan’da 2 petrol tesisine saldırı

Suudi Arabistan medyası, devletin petrol şirketi Aramco'ya ait iki büyük tesise silahlı insansız hava araçları ile düzenlenen saldırılar sonrası çıkan

Balıkesir’in ardından Manisa’da da yolcu otobüs ‘ü yandı
Erdoğan, İsrail ‘de yaşadığı anısını paylaştı
Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin AKP’den istifa etti

Suudi Arabistan medyası, devletin petrol şirketi Aramco’ya ait iki büyük tesise silahlı insansız hava araçları ile düzenlenen saldırılar sonrası çıkan yangınların kontrol atlına alındığını açıkladı.

Al-Masirah televizyonuna konuşan Husi sözcüsü Suudi Arabistana saldırılarda 10 insansız hava aracının kullanıldığını belirtti ve gelecekte yeni saldırılar düzenleyebilecekleri tehdit etti . Saldırıları Yemen’deki İran destekli Husiler üstlendi.

Suudi bakan Yemen’de bulunan Husi milisleri suçladı

 Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Khalid bin Abdul Aziz Al-Falih, saldırıdan sonra ortaya çıkan hasarın boru hattında çalışmayı durdurduğunu, ancak kısa sürede tamir edilerek üretimin normale döndüğünü belirtti. Bakan ayrıca, saldırının sorumlusunun Yemen’de bulunan Husi milislerin olduğunu açıkladı.

Türkiye için bir uyarı, teröre desteklemekle suçlanmış

En büyük petrol işleme tesisi vuruldu

Suudi medyası ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Aramco’nun Abqaiq’de bulunan en büyük petrol işleme tesisinden alevler yükseldiği görülüyor.

Abqaid’teki tesiste kükürtlü ham petrol işlenip ham petrole dönüştürülüyor. Burada günde yaklaşık 7 milyon varil ham petrol üretiliyor. Aramco bu tesisin dünyanın en büyük “ham petrol stabilizasyon tesisi” olduğunu belirtti.

İkinci saldırı ise ülkenin ikinci büyük petrol sahası olan Khurais’e düzenlendi.

2009 yılından bu yana aktif olan sahadan günde 1,5 milyon varil petrol çıkarılıyor. Sahada 20 milyar varillik rezerv olduğu tahmin ediliyor.

Saldırının haftasonuna denk gelmesi ve küresel petrol piyasalarının kapalı olması nedeniyle, saldırının etkileri petrol fiyatlarına yansımadı.

Daha önce de gerçekleşen benzer saldırılardan da Yemen’de “İran tarafından desteklenen Husi militanlar” sorumlu tutulmuştu. Ancak Suudi medyası son saldırıların arkasında kimin olabileceğine dair yorum yapmadı.

Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon dört yıldır Husilere karşı savaşıyor.

Ağustos ayında Shaybah petrol sahasındaki tesislere, Mayıs ayında da iki adet petrol pompa istasyonuna silahlı drone ile saldırı düzenlenmişti.

kaynak : Ahaber

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0