Murat Çetinkaya neden görevden alındı?

Murat Çetinkaya neden görevden alındı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındı. Çetinkaya'nın yerine yardımcısı Mur

Volkswagen Fabrikasının yeri Bakan açıkladı
IMF: Türkiye’nin iç ve dış risklere karşı hassasiyeti sürüyor
Benzin ve motorine bir zam daha geliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındı. Çetinkaya’nın yerine yardımcısı Murat Uysal atandı.

Murat Çetinkaya kimdir?

1976 yılında dünyaya gelen Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu .  Murat Çetinkaya 2012’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 2016 yılında ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirilmişti.

neden görevden alındı?

Reuters, “Ekonomik durgunluk, para biriminin değerinde sürekli yaşanan değişiklik ve yüksek enflasyon karşısında, hükümet ve Merkez Bankası arasındaki fikir ayrılıkları derinleşirken, Türkiye, Merkez Bankası Başkanı’nı Cumartesi günü görevden aldı” dedi.

2019 yıl sonu enflasyon yüzde 14,6

Yılın ikinci enflasyon raporunu sunan Çetinkaya, 2019 yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 14,6 olarak tuttu.

Çetinkaya’nın sunumuyla başlayan toplantıya dair en büyük beklentilerden biri, TCMB’nin döviz rezervleriyle ilgili yapacağı açıklamaydı.

TCMB’nin son dönemde net döviz rezervlerinde yaşanan düşüşün kaynağına yönelik bir açıklama olmaması, kurun oynamasına ve Türk Lirası’nın değer kaybetmesine yol açmıştı.

‘Emek ve Adalet Yürüyüşü’ üçüncü gününde devam ediyor

Bakan Albayrak: Enflasyon da düşüş trendi sürüyor

Erdoğan ve Albayrak istedi

AKP’ye yakın bir kaynak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın istifasını istediğini söyledi.

kaynak : bbcturk

COMMENTS

WORDPRESS: 0